Kahden lauseen välillä vallitsee kausaalinen suhde kun niiden ilmaisemat asiaintilat ovat keskenään syyn ja seurauksen suhteessa. Toinen asiaintila esitetään toiselle syynä tai perusteluna. Kausaalisen suhteen merkitsimiä on asetelmassa 161.
| Puu kaatui, koska se oli laho. | [seuraus + syy] |
| Puu oli laho, koska se kaatui. | [päätelmä + perustelu] |
| Yöllä on varmaan satanut, kun maa on noin märkä. | [päätelmä + perustelu] |
| Tein sen, koska pomo käski. | [seuraus + perustelu] |
| Rinnastus- konjunktio | Adverbiaali- konjunktio | Partikkeli, adverbi, kiteymä | Adpositio | ||
| Kausaalinen | sillä | siksi, syystä että, kerta, kerran, ‑hAn, näet, nimittäin | sen takia, tähden, vuoksi, johdosta, ansiosta, siitä johtuen, sitä varten | ||
| koska, kun | |||||
| Finaalinen, Konsekutiivinen | jotta, että | niin, niin että, siis, siten, joten(ka), näin (ollen), niinpä, niin muodoin; niin että | sen seurauksena, tuloksena | ||
Kausaalisia konjunktioita ovat adverbiaalikonjunktiot koska ja kun sekä rinnastus- ja adverbiaalikonjunktioiden välimaastoon sijoittuva sillä (» § 1129 – 1130). Suhdetta ilmaistaan myös muilla partikkeleilla, adverbeilla ja adpositioilla; yhdistelmiä ovat siksi että, siksi koska, siksi kun, sen tähden ~ takia ~ vuoksi että ~ kun; (siitä) syystä että ~ kun; niin että (» § 1131). Suhteen merkitsin esiintyy jommassa kummassa lauseessa tai molemmissa:
Kausaalisuhde saattaa painottua seuraukseen syyn asemesta. Seurausta ilmaisevassa eli konsekutiivisessa suhteessa asiaintila esitetään toisen asiaintilan aiheuttajana; ilmaus on skalaarinen. Suhteen tyypillinen ilmauskeino on niin x että (» § 1132, 1160).
| Söin niin että mahaan koskee. | [syy + seuraus] |
| Hän on sen verran sairas ettei jaksa lähteä. | [syy + seuraus] |
Silloin kun asiaintilaa motivoi tavoite tai tarkoitus, kyse on finaalisesta suhteesta. Finaalisia suhteita ilmaisevat jotta ja yleiskielessä tässä käytössä harvinaisempi että sekä niin että (» § 1133; finaalirakenteesta » § 513):
| Juon aamulla kahvia, jotta jaksan lähteä töihin. | [seuraus + tavoite (perustelu)] |
| Juon aamulla kahvia, niin että jaksaisin lähteä töihin. | [seuraus + tavoite (perustelu)] |
Rajat varsinaisten kausaalisten, finaalisten ja konsekutiivisten suhteiden välillä ovat liukuvat. Kausaalisuutta sisältyy myös konditionaalisiin ja konsessiivisiin suhteisiin (» § 1134, 1139).
Huom. Perusteluissa näkökulma on tilanteen osallistujalla; perustelua ilmaistaan yleensä kokonaisin lausein, esim. Nostin tililtä 20 euroa, koska siellä ei ollut enempää; Maija on Lapissa, koska se just soitti sieltä. Päätelmää ilmaistaan myös infiniittisillä rakenteilla mutta ei esim. takia-tyyppisten adpositioilmausten avulla: Maija on Lapissa soitostaan päätellen ~ *soittonsa takia ~ *soitosta. Asiaintilojen välistä syysuhdetta ilmaistaan lisäksi elatiivi‑, partitiivi- ja illatiivilausekkeilla: Hän teki sen ilkeyttään ~ ilkeydestä; Hän kuoli nälkään ~ harhaluodista (» § 996). Tässä luvussa ei eritellä lähemmin kausaalisuuden lajeja, vaan puhutaan väljästi syistä ja seurauksista, perusteluista ja päätelmistä. Kausaalisista ilmauksista myös » § 311, 463.