Refleksiivipronomini ei esiinny subjektina, eikä sillä ole erillistä nominatiivimuotoa. Possessiivisuffiksin vuoksi muoto itseni, itsesi jne. edustaa sekä nominatiivia että genetiiviä (» § 95). Pronominia ei yleensä käytetä substantiivin genetiivimääritteenä, vaan omistajaa ilmaistaan refleksiivisellä possessiivisuffiksilla:
Refleksiivipronomini | Refleksiivinen possessiivisuffiksi |
Kuivasin itseni. | Kuivasin jalkani (~ *itseni jalat). |
Me pidämme itsestämme huolta. | Me pidämme vaatteistamme huolta. |
Refleksiivipronomini voi kuitenkin toimia verbikantaisen substantiivin objektigenetiivinä (a). Genetiivimuotoisena se liittyy myös adjektiiviin (b) ja adpositioon (c) ja toimii eräiden infiniittisten rakenteiden genetiivisubjektina (d).
Refleksiivipronominilla on omanlaisensa asema predikatiivissa ja predikatiiviadverbiaalissa. Niissäkin se voi olla genetiivimääritteenä (e), mutta edussanana vain jos sitä määrittää oma-sana (f).