Komparatiivi ilmaisee, että ominaisuuden aste on vertailtavalla suurempi kuin vertailukohdalla. Komparatiivijohtimen liittäminen sanaan lisää vertailumerkityksen myötä sen valenssiin yhden jäsenen, vertailukohdan ilmauksen. Tämä on siis komparatiivijohdoksen täydennys.
Vertailtava | Vertailukohdan ilmaus | ||
Hän | on nopeampi | sinua ~ kuin sinä ~ kuin ennen. | |
Toinen kirjasi | on parempi | kuin ensimmäinen. | |
Tuo tyttö | laulaa | kaikkia muita | paremmin. |
Tuo tyttö | laulaa | meistä kahdesta | paremmin. |
Yleiskäyttöinen vertailukohdan ilmaus on kuin-rakenne, joka koostuu vertailukonjunktiosta kuin ja sitä seuraavasta lausekkeesta, lausekkeista tai lauseesta: kohteliaampi kuin sinä; paremmin kuin (mitä) kukaan osasi toivoakaan. Kuin-rakenne ei välttämättä ole komparaatiojohdoksen välittömässä yhteydessä:
Vertailukohtaa ilmaistaan myös adjektiivin tai adverbin edessä sijaitsevalla partitiivisijaisella lausekkeella: Hän on sinua kohteliaampi; Hän juoksee isäänsäkin nopeammin. Vaikka partitiivi-ilmaus ja kuin-rakenne ovat tietyissä tapauksissa keskenään vaihtoehtoisia, niiden käyttöehdoissa on eroja (» § 636 – 637; kuin-rakenteesta lähemmin » § 1172 – 1176). Vertailukohtaa ilmaistaan myös elatiivirakenteella, esim. Hän on lapsista vanhempi; Nopeammin meistä kahdesta suoriutui Maija (» § 643) sekä partikkelin yhä avulla (» § 640).
Vertailukohdan ilmaus voi puuttua lauseesta mutta olla kuitenkin pääteltävissä kontekstista:
Jos pääteltävääkään vertailukohtaa ei ole, komparatiivi voi tarkoittaa ominaisuuden korkeahkoa astetta. Tällaisen moderatiivisen tulkinnan saattavat saada mm. sanat vanhempi (nais- ~ mieshenkilö), useampi, harvemmin (c) sekä affektissävyiset kin-liitteelliset tapaukset (d).
Komparatiivi on kiteytynyt sellaisissa ilmaustyypeissä kuin ei hassumpaa, ei ihmeempää sekä eräissä virkanimikkeissä: vanhempi, nuorempi lehtori.
Pronominien partitiivimuodot sitä ja mitä muodostavat komparatiivin kanssa vertailevan yhdyslauseen, jolla ilmaistaan riippuvuussuhdetta kahden ominaisuuden asteen välillä:
Vertailukohdan ilmaisimena voi toimia possessiivisuffiksi; mahdollinen vastine on partitiivisijainen itse-pronomini:
Huom. Eräissä puhutun kielen varianteissa käytetään kuin-sanan tapaan sanaa mitä: Uskoisin, että taso on parempi mitä moni kuvittelee. (E)