Kieltoverbin ja rinnastavan liitekonjunktion ‑kä sulauma on eikä ’ja ei’, joka esiintyy sekä kokonaisten lauseiden liitoksissa että elliptisissä ilmauksissa (a) (» § 813, 1191). Vaihtoehtoisesti esiintyy joskus ja-konjunktion ja kieltoverbin liitoksia (b).
Kieltoverbi sisältyy olennaisena osana konjunktioihin ellei ja jollei (» § 1136). Se sulautuu myös vokaaliloppuisiin konjunktioihin että, vaikka ja mutta, joskus muihinkin: ettei, vaikkei, muttei, koskei, kunnei (» § 141).
Huom. Rinnastuksen jälkiosassa kieltosana ei aina kongruoi: Kaikki eivät enää välitä äänittää eikä kuunnella kasetteja (l). Myös adverbiaalilauseissa esiintyy monikko- ja yksikkömuodon liitoksia: Menekki yllätti meidätkin. Marraskuun lopusta lähtien olemme myyneet tuhansia ellei jopa kymmeniä tuhansia pulloja (l).