Tilapassiivissa liittyy olla-verbiin predikatiivin sijassa tai essiivissä oleva partisiippi. Predikatiivin sijassa, nominatiivissa ja partitiivissa, voi olla TU- (a) tai agenttipartisiippi (b).
Tilapassiivi on hahmoltaan samanlainen kuin yksipersoonaisen passiivin perfekti tai pluskvamperfekti, kun subjekti ja partisiippi ovat yksikön nominatiivissa: Kello on varastettu. Yksipersoonainen passiivi nostaa esiin toiminnallisen merkityksen ’joku on varastanut kellon’ ja tilapassiivi kellon ominaisuuden ’laittomasti hankittu’. Partisiippi on tilapassiivissa predikatiivi, joka voi olla myös partitiivissa: Kellot ovat varastettuja; yksipersoonaisessa passiivissa se on liittomuodon pääverbi. Tilapassiivin subjekti-NP ei ole kiellon johdosta partitiivissa: Kello ei ole varastettu (vrt. yksipersoonainen passiivi Kelloa ei ole varastettu). Lisäksi tilapassiivista voi muodostaa liittotempukset: Kello on kai ollut varastettu (» § 536).
Essiivissä esiintyvät TU-partisiippi (c) ja passiivin VA-partisiippi, johon voi liittyä genetiivisubjekti (d):
Essiivillinen tilapassiivi on lähempänä yksipersoonaista passiivia kuin rakenne, jossa partisiippi on nominatiivissa tai partitiivissa. Essiivimuotoisella partisiipilla on useammin verbille ominaisia täydennyksiä, ja ne myös sijoittuvat useammin verbin jälkeen kuten liittomuodoissakin (e). Predikatiivin sijassa olevan partisiipin täydennykset taas yleensä edeltävät partisiippia välittömästi (f).
Lisäksi partisiipin täydennys voi essiivillisessä tilapassiivissa sijoittua finiittiverbin edelle samalla tavoin kuin liittotempuksissa (g). Essiivillisen rakenteen subjekti voi olla verbin jäljessä ja jokin muu jäsen teemana (h). Nämä järjestykset eivät ole yhtä luontevia, jos partisiippi on predikatiivin sijassa.
Huom. Etenkin puhutussa kielessä esiintyy seuraavanlaisia tilapassiivia muistuttavia omistuslauseita, joissa habitiivisijainen lauseke on verrattavissa agenttiadverbiaaliin: Jokos sulla on morsian katottuna?; Monella on varattuna jo hautapaikka, – – (l). Partisiippi voi olla nominatiivissakin: Nythän Vesalla oli kirjotettu jo näistä sananmuodoista (P); Elikkä, onks teil se hakemus täytetty sitte jo (P).